
Udruženje Alternativa za bezbednije hemikalije – ALHem je 10.06. u Nišu i 12.06.2025. u Beogradu realizovalo radionice za mlade o hemijskoj bezbednosti materijala i predmeta u kontaktu sa hranom u okviru Programa „Mladi za netoksičnu životnu sredinu u Srbiji“ u koordinaciji sa organizacijama Protecta iz Niša i BUM iz Bečeja.
ALHem-ov Program za mlade je započet u 2024. godini sa ciljem aktivnijeg uključivanja mladih u edukaciju, zagovarački proces i komunikaciju ka zainteresovanim stranama i građanima u oblasti zaštite zdravlja i životne sredine, sa posebnim fokusom na bezbednost od toksičnih hemikalija i proizvoda koji mogu da ih sadrže. Ove i sledeće godine oblast delovanja rada sa mladima biće fokusirana na materijale i predmete koji dolaze u kontakt sa hranom. Cilj je kreiranje mreže zainteresovanih mladih ljudi koji bi zajedničkim delovanjem bili aktivno uključeni u zagovaračke procese koje ALHem sprovodi ka nadležnim organima I komunikacijom ka građanima doprineli razumevanju važnosti ove teme za svakodnevni život građana/ki Srbije o uticaju štetnih hemikalija na njihovo zdravlje i životnu sredinu.
Radionicama je prisustvovalo 30-tak učesnika- studenata, srednjoškolaca, zaposlenih i aktivista iz Beograda, Niša, Bečeja, Vršca i Novog Sada koji su se odazvali ovogodišnjem pozivu za učešće na Programu.
Radionice su imale za cilj upoznavanje mladih sa osnovnim konceptom bezbednog upravljanja hemikalijama sa fokusom na materijale i predmete u kontaktu sa hranom i realizovane su kroz interaktivni pristup primenjujući različitu metodologiju rada, kao što su pp prezentacije, rad na konkretnim primerima posuđa i ambalaže koji mogu predstavljati opasnost, rešavanje kviza, praktične vežbe, slanje zahteva za informacijom o prisustvu supstanci koje izazivaju zabrinutost pomoću Scan4Chem app u potrošačkim proizvodima, aktivnu diskusiju i evaluaciju radionice.

Specijalista sanitarne hemije sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti Gordana Vraštanović Pavićević upoznala je učesnike sa zakonodavnim i institucionalnim okvirom za materijale i predmete u kontaktu sa hranom koji su prevashodno u nadležnosti Ministarstva zdravlja, odnosno da li nas i koliko propisi štite od opasnih hemikalija u predmetima za opštu upotrebu, kao i stepen usklađenosti domaćih propisa sa EU.
U praktičnom delu radionice, učesnici su dobili saznanja, savete i preporuke kako da izaberu hemijski bezbedno posuđe i ambalažu (jednokratnu i višekratnu) u koju pakuju svoju hranu i kako da ih pravilno koriste da bi izbegli izlaganje štetnim hemikalijama koje mogu migrirati u hranu. Poseban naglasak stavljen je na posuđe od keramike iz koje mogu migrirati teški metali kao što su olovo i kadmijum, kao i na ambalažu od papira i plastike.
Učesnici su rešavali kviz o poznavanju simbola na posuđu i ambalaži koja dolazi u kontakt sa hranom i kroz diskusiju koja je usledila naučili da prepoznaju simbole koji pružaju dovoljno informacija za donošenje pravilnih izbora i tako smanje rizik po svoje zdravlje.
Drugi deo radionice bio je posvećen prisustvu opasnih hemikalija u različitim vrstama potrošačkih proizvoda, kao što su ftalati, PFAS, BPA, teški metali i bromovani usporivači gorenja u materijalima kao što su plastika, tekstil i papir, kao i upoznavanjem sa pravom potrošača na informaciju o prisustvu opasnih hemikalija u proizvodima.
Jasminka Ranđelović predstavila je rezultate dosadašnjih ALHem-ovih kampanja Izbori se da znaš, Igračka Plačka, Toksična pukotina, Ima li hemije među nama, Toksični račun, PFAS u vodootpornim jaknama, Mekana plastika- gruba istina, Kupuj šta želiš-bez supstanci koje ne želiš. Učesnici su imali prilike da pregledaju proizvode koji su laboratorijski testirani u okviru navedenih ALHemovih kampanja kao i da pošalju zahteve za informaciju o prisustvu supstanci koje izazivaju zabrinutost u proizvodima pomoću mobilne aplikacije Scan4Chem.

Edukacija iz oblasti bezbednosti od hemikalija u materijalima i predmetima u kontaktu sa hranom i upoznavanje sa regulativom doprinosi jačanju kapaciteta učesnika da prepoznaju i smanje rizik od migracije štetnih hemikalija u predmetima za opštu upotrebu kako na ličnom nivou, tako i u svom okruženju, ali i da dobiju znanje potrebno za razumevanje zagovaračkih inicijativa koje pokreće ALHem i druge organizacije civilnog društva kako bi im se pridružili i podržali ih kroz postojeće institucionalne mehanizme. Radionice se sprovode uz finansijsku podršku Programa za promociju tranzicije Ministarstva spoljnih poslova Republike Češke , u okviru projekta „Edukacija mladih za ekološki odgovornu Srbiju“ kojeg realizuju Arnika – Program o toksičnim hemikalijama i otpadu i Alternativa za bezbednije hemikalije (ALHem) u okviru Programa za promociju tranzicije.
