
Dansko udruženje potrošača „Think Chemicals“ sprovelo je laboratorijsko testiranja proizvoda kupljenih putem popularnih globalnih onlajn platformi poput AliExpressa, Temua, Sheina, Amazona, eBaya i Wisha. Rezultati ukazuju na zabrinjavajuće prisustvo štetnih i zabranjenih hemikalija u velikom broju proizvoda namenjenih svakodnevnoj upotrebi.
Opasne hemikalije u obući
U testiranju 16 pari cipela, uključujući mokasine, kaubojke, patike i sandale, otkriveno je da 9 od 11 pari obuće sa platformi AliExpress, Temu i Shein sadrži štetne i zabranjene supstance poput ftalata, hlorovanih parafina, teških metala i policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH). Na primer, jedan par mokasina sa Temua imao je čak 17% toksičnih ftalata u đonu, što višestruko premašuje propisano ograničenje od 0,1%.
Ftalati, koji se koriste kao omekšivači plastike, poznati su endokrini disruptori i zabranjeni su u mnogim proizvodima.
Jakne sa PFAS hemikalijama
Testiranjem 26 vodootpornih jakni utvrđeno je da je rizik od prisustva PFAS hemikalija najveći kod kupovine sa onlajn platformi. Čak 75% jakni kupljenih na Amazonu, Sheinu i Temuu sadržalo je PFAS, dok je 12 jakni kupljenih van EU imalo nedozvoljene količine ovih supstanci.
PFAS su hemikalije koje se mogu koristiti za odbijanje vode i prljavštine sa jakni. Međutim, ove supstance se teško razgrađuju i zagađuju zemljište, podzemne vode, kao i hranu koju jedemo. PFAS su povezani sa zdravstvenim rizicima kao što su oslabljeni imunološki sistem, poremećaji u endokrinom sistemu i visok holesterol. Evropska unija trenutno radi na uvođenju zabrane PFAS-a u mnogim prozvodima.
Bižuterija sa teškim metalima
Ispitivanje 16 komada jeftinog nakita kupljenih preko platformi Ebay, Wish i Shein otkrilo je prisustvo teških metala: šest proizvoda sadržalo je visoke količine kadmijuma i ispuštalo je previše nikla. Posebno zabrinjava podatak da su tri komada nakita označena kao „925 srebro“ zapravo sadržavala preko 95% toksičnog kadmijuma – što je čak 9500 puta više od dozvoljene količine.
Kadmijum i olovo su toksični teški metali koji se akumuliraju u organizmu i izazivaju različite zdravstvene posledice. Kadmijum može između ostalog, izazvati oštećenje bubrega, dok olovo može uticati na razvoj mozga i smanjiti inteligenciju kod dece.
U Evropskoj uniji postoji granična vrednost za sadržaj kadmijuma od 0,01%. Dok za olovo, granica iznosi 0,05%.
Opasni bor u dečjem „slajmu“
Laboratorijska testiranja popularnih “slajm” igračaka pokazali su da proizvodi kupljeni van EU često sadrže prekomerne količine bora, hemikalije koja se koristi kao konzervans, ali koja može uticati na plodnost i razvoj fetusa, te se sumnja da je endokrini disruptor.
Od ukupno 16 testiranih slajm igračaka kupljenih putem onlajn platformi, čak 10 je imalo migraciju bora daleko iznad dozvoljene granice za igračke.
Svi testirani slajmovi kupljeni na platformama Wish i Shein premašuju EU limit za bor, dok je kod proizvoda sa Amazona jedan od tri bio neispravan, a sa Temua tri od sedam slajmova imalo je prekomernu migraciju bora.
Kako se zaštititi od štetnih hemikalija?
U svakodnevnim proizvodima, od kozmetike i igračaka do kuhinjskog posuđa i nameštaja, nalaze se hemikalije kao što su ftalati, PFAS, teški metali i parfemske supstance koje mogu negativno uticati na zdravlje i životnu sredinu.
Organizacija ALHem savetuje potrošače kako da izaberu proizvode bez alergena, endokrinih ometača I drugih štetnih supstanci. ALHem je do sada uradio više ispitivanja proizvoda sa srpskog tržišta čije rezultate možete videti u odeljku Publikacije, dok se preporuke za izbegavanje pojedinih grupa proizvoda objavljuju na Instagram i Facebook stranici.
U Srbiji je dostupna i aplikacija “Scan4Chem”, koja omogućava skeniranje proizvoda za svakodnevnu upotrebu radi provere na štetne supstance. Aplikaciju možete preuzeti sa Google Play Store i Apple store.Naša organizacija je dobila podršku Vlade Švajcarske kroz projekat „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.



